Gov. Asa Hutchinson announced the following appointments Monday:


• Pat Johnson, Pocahontas, to the Black History Commission of Arkansas. Appointment expires Jan. 4, 2020. Replaces Joyce Gibson.


• Brad Wooley, Little Rock, to the Auctioneer’s Licensing Board. Appointment expires April 15, 2021. Replaces James Bailey.


• Doug Melton, Bella Vista, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2021. Replaces Ann Henry.


• Ken Griffin, Van Buren, to the Stadium Commission. Appointment expires Jan. 14, 2024. Replaces Warren Simpson.


• Randy Woodard, Jonesboro, to the Stadium Commission. Appointment expires Jan. 14, 2024. Replaces Charlie Holt.


• Gene Pharr, Lincoln, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2020. Reappointment.


• Gary Patton, Wooster, to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2020. Replaces Tommy Lalman.


• Dennis Wiederkehr, Altus, to the Arkansas Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2020. Replaces Gary Wiederkehr.


• Michael Neal, Little Rock, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Kenneth Cole.


• Breanne Davis, Russellville, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Kelly Lasseigne.


• Thomas Anderson, Roland, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Melissa Hanesworth, Fort Smith, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Holley Little, Benton, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Gary Sams, Morrilton, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Lindsay Brown, North Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Brian Itzkowitz, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Kelley Sharp, Farmington, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2021. Reappointment.


• Maria Markham, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Brett Powell.


• Stephanie Smith, Conway, to the Board of the Division of State Services for the Blind. Appointment expires June 30, 2019. Replaces James Caton.


• Lucas Pointer, Bentonville, to the Northwest Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Steve Broughton.


• Brooks Coatney, Fayetteville, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019. Replaces Julie McQuade Heyes.


• Anna Grizzle, Brinkley, to the Mississippi River Parkway Commission of Arkansas. Appointment expires June 8, 2018. Replaces Phyllis Stinson.


• Jimmy Parkerson, Dermott, as a justice of the peace for the Chicot County Quorum Court, District 2. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Jerry Melton.


• Donnie Davis, Glenwood, as a justice of the peace for the Pike County Quorum Court, District 6. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Verl Stovall.


• James “J.D.” Hayes, Rogers, as a justice of the peace for the Benton County Quorum Court, District 3. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Barney Hayes.


• Donald Ragland, Marshall, as a special judge in the County Court of Carroll County in the case of Michael and Robin Phillips, et al. v. Ryan Wilson. Replaces Carroll County Judge Sam Barr, who has recused.


• Bob Estes, Fayetteville, as a special associate justice of the Supreme Court of Arkansas in the case of SEECO v. Eldridge Snow. Replaces Justice Karen Baker, who has recused.


• Scott Richardson, Little Rock, as special associate justice of the Supreme Court of Arkansas in the case of SEECO v. Eldridge Snow. Replaces Justice Courtney Hudson Goodson, who has recused.