Hannah Bakalekos of Sherwood won the girls division and Connor Gaunt of Cabot was co-champion of the boys division at the Burns Park Junior Invitational last week.


Storms shortened the Arkansas State Golf Association junior-designated tournament, scheduled for Thursday and Friday, so first-round scores became official.


Bakalekos shot 74 to win the girls division by a stroke over Alexis Montgomery of Maumelle.


Gaunt and Jackson Marseilles of Harrison were named co-champions of the boys tournament after both carded 70.


“They teed off (for the second round) at 8 a.m. Friday and played seven or eight holes before the big storm moved in,” Burns Park pro Joe Ralston said. “We knew it would be pretty nasty the rest of the day, so we went with the first-day scores.”


The rest of the girls results included Josie Roberson of Maumelle and Mackenzie Lee of North Little Rock, tied for third at 77; followed by Sophia Canale of Bryant, 85; Michaela Ball of Conway, 98; and Molly McClusky of Little Rock, 102.


Blaine Calhoon of Ward finished third in the boys tournament with 71. He was followed by Grayson Martin of White Hall and Caleb Miller of Cabot, 75; Hyun Je Lee of North Little Rock, 76; Josh McNulty of White Hall and Hunter Walker of Sherwood, 77; and Tucker Teague of Little Rock, Ryan Robinson of Lonoke, Jackson Hart of Searcy, Evan James of North Little Rock and Jake Malmstrom of Little Rock, 79.


Carson Stephens of Cabot won the boys 11-13 age division with 75.


South central section drive, chip and putt at Burns Park


Burns Park is expecting about 150 golfers from Arkansas, Oklahoma and Kansas on July 12 for the South Central Section local qualifying for the 2018 national Drive, Chip and Putt championship.


Online entries will be accepted through Friday at www.drivechipandputt.com.


According to the website, the competition is a free national junior golf development competition “aimed at growing the game by focusing on the three fundamental skills employed in golf.”


Local qualifying will be held through August at 268 sites in 50 states. The top three boys and girls from age divisions 7-9, 10-11, 12-13 and 14-15 will move on to the sub regionals in July and August at 53 sites. Burns Park qualifiers will compete in the subregional at LaFortune Park Golf Course in Tulsa on Aug. 20.


The top two finishers in each age division at the subregional will move on to regional competition in September at 10 sites. The South Central regional will be at Southern Hills in Tulsa on Sept. 16.


Regional winners in each age division will move to the overall championship at Augusta National on April 1.


“We’ve got a good place to host,” Ralston said. “They’re going to do their drives down No. 1 from our tournament side, chipping on the putting green close to that, and putting on No. 2 green. We can get the kids pretty much in one area so they can watch the others.


“We’re going to have some that are beginners and some that are very skilled. It’s great to have them all there together where they can watch and learn.”


Upcoming


Chuck Morton Memorial Junior Stroke, Big Creek CC, July 6-7; Tom Millikin Memorial Junior Stroke, Harrison CC, July 8-9; Pine Bluff CC Stroke Play, July 8-9; U.S. Amateur qualifying, Pine Bluff CC, July 10; Randy Beaver Memorial Junior Stroke, Rolling Hills CC, July 11-12; Greers Ferry Junior Stroke, Red Apple Inn, July 13-14; Arkansas Amateur Championship, Hot Springs Village, July 13-15; Arkansas Junior Match Play Championship, Eagle Hill, July 17-19; Maumelle Classic, Maumelle CC, July 21-23; U.S. Senior Amateur qualifying, Eagle Hill, July 24; Jonesboro Junior Stroke Play, Jonesboro CC, July 24-25; ASGA Monk Wade Father and Son Championship, Chenal CC, July 25-26; Arkansas Women’s Match Play Championship, Maumelle CC, July 25-27; Sherwood Amateur Championship, The Greens at North Hills, July 29-30.


BURNS PARK JUNIOR INVITATIONAL RESULTS


BOYS 16-18


Connor Gaunt, Cabot, 70


Jackson Marseilles, Harrison, 70


Blaine Calhoon, Ward, 71


Grayson Martin, White Hall, 75


Hyun Je Lee, NLR, 76


Josh McNulty, White Hall, 77


Hunter Walker, Sherwood, 77


Tucker Teague, LR, 79


Ryan Robinson, Lonoke, 79


Jackson Hart, Searcy, 79


Evan James, NLR, 79


Jake Malmstrom, LR, 79


Logan Greer, Harrison, 80


Thomas Proctor, LR, 80


Max Masters, Searcy, 80


Jonathan Sanchez, Bentonville, 81


Fletcher McSpadden, Fayetteville, 81


Zachary Brown, Hot Springs, 83


Reagan Jones, Bentonville, 85


Nathan Martin, Sherwood, 86


Nathan Jolly, NLR, 88


Andrew Taylor, Sherwood, 89


Ethan Loafman, Rogers, 94


Owen Barker, Paron, 94


Jack McHaney, 104


BOYS 14-15


Caleb Miller, Cabot, 75


J. Jett, LR, 81


Logan Stephens, Cabot, 81


Palmer McSpadden, Fayetteville, 83


William Whitelaw, Fayetteville, 84


William Monroe, LR, 85


Jackson Gilbert, LR, 86


Logan McDonald, Alexander, 92


Matthew Stephens, Conway, 98


BOYS 11-13


Carson Stephens, Cabot, 75


Drake Lindsey, Fayetteville, 77


Brandon Lee, LR, 83


Preston Nesterenko, LR, 85


Landon Lawson, Fayetteville, 86


Davis Callahan, LR, 90


Sam Maddox, Maumelle, 104


GIRLS 16-18


Hannah Bakalekos, Sherwood, 74


Alexis Montgomery, Maumelle, 75


Josie Roberson, Maumelle, 77


Michaela Ball, Conway, 98


GIRLS 14-15


Mackenzie Lee, NLR, 77


Sophia Canale, Bryant, 85


Molly McClusky, LR, 102