Heading into the final regular meet of the summer, the Lonoke Sharkrockets have qualified nine swimmers at the silver or gold level for the Central Arkansas Swim League’s Meet of Champs on July 22.


Sharkrocket qualifiers include:


• Tristan Bennett: gold in freestyle, backstroke, breaststroke and individual medley; silver in butterfly;


Kenner Gosney: silver in freestyle and breaststroke;


• Matthew Boyles: gold in breaststroke


Tanner Edwards: gold in butterfly; silver in freestyle, backstroke, breaststroke and IM;


Jimmy Evans: gold in freestyle, backstroke, butterfly and IM; silver in breaststroke;


Peyton Blackard: gold in freestyle, breaststroke, butterfly and IM; silver in backstroke;


James Evans: gold in freestyle, butterfly, backstroke and breaststroke;


Colton Tidwell: gold in freestyle; silver in backstroke, butterfly and IM;


Jackson Mason: silver in freestyle.


The Sharkrockets will visit Lakewood on Saturday to face off against the host Waves and the Conway Crockodiles.


Last week at Maumelle against the Marlins and Otter Creek Otters, Blackard won three events and took third in another. He won the 15-18 boys 50 freestyle in 27.97 seconds; the 50 breaststroke in 33.46; and the 100 IM in 1:13.98 and was third in the 50 butterfly in 30.65.


Bennett won the 15-18 girls 50 breaststroke and butterfly (40.94 and 35.47, respectively) and took second in the freestyle (31.31) and backstroke (37.50).


Evans won the 15-18 boys 50 backstroke and butterfly (33.09 and 29.03, respectively); took third in the 100 IM (1:12.72) and fourth in the 50 freestyle (26.78).


Tidwell won the 15-18 boys 50 backstroke and breaststroke (34.94 and 43.16, respectively); finished third in the 100 IM (1:19.22) and fifth in the 50 freestyle (27.53).


Edwards took second in the 15-18 boys 50 freestyle (28.22) and backstroke (36.97); fifth in the 50 breaststroke (42.31) and sixth in the 50 butterfly (32.57).


Blaine Henderson won the 15-18 boys 50 freestyle (31.56), took third in the backstroke and breaststroke (42.69 and 55.53, respectively) and fourth in the 100 IM (1:47.69).


Hannah Hester took second in the 13-14 girls 50 backstroke (1:27.78); third in the 50 freestyle (59.49) and fourth in the 50 breaststroke (1:51.65).


Mason picked up seconds in the 13-14 boys 50 freestyle (33.37) and backstroke (42.38), third in the 50 butterfly (43.24) and fourth in 50 breaststroke (51.75).


Jake Rochelle was first in 13-14 boys 50 freestyle (33.94), third in 50 backstroke (42.54) and fifth in 50 breaststroke (56.50).


Gosney won the 9-10 boys 50 breaststroke (57.73); took fourth in the 50 freestyle (43.25); fifth in the 50 backstroke (58.50) and sixth in the 100 IM (2:04.72).


Kanon Williams won 9-10 boys 50 freestyle (43.03); finished third in 50 backstroke (53.44), fifth in 100 IM (2:02.75) and sixth in 50 breaststroke (1:07.50).


Olivia Roberts finished eighth in 9-10 girls 50 backstroke (1:10.81) and breaststroke (1:07.06) and ninth in 50 freestyle (53.34).


Case Morgan was 12th in 7-8 boys 25 freestyle (30.25); 13th in 25 breaststroke (43.90); and 15th in 25 backstroke (40.48).


Noah Johnson took 16th in 7-8 boys 25 backstroke (41.47) and 19th in 25 freestyle (35.43).


Romie Morrissett was 16th in mixed 6 and under 25 IM (1:12.75).