Farm Bureau Insurance is pleased to announce the watch lists for the 2017 Farm Bureau Insurance Awards.


The Farm Bureau Insurance Awards honor Arkansas’ top offensive player, defensive player and coach of the year for each classification. The veteran staff at Hooten’s Arkansas Football selects three finalists for each category, and those 45 finalists and their families are invited to attend the Farm Bureau Insurance Awards on Dec. 11.


Lonoke County players on the watch list are: Xavier Hodge and Daniel Seigrist both of Lonoke.


David L. Moore, Senior Vice President - State Manager for Southern Farm Bureau Casualty Insurance Company, said: “This list of players includes some of the best student-athletes in our state, and Farm Bureau Insurance wishes each of them continued success the rest of the season. Farm Bureau Insurance is proud to honor excellence as the title sponsor of this outstanding event.”


Farm Bureau Insurance has supported education and community involvement in Arkansas for more than 65 years.


7A/6A OFFENSE


Mason Schucker, Searcy


Connor Noland, Greenwood


Jacob Green, Marion


Guren Holmes, West Memphis


Darius Holly, El Dorado


Kenny Wood, Greenwood


Eli Nevels, Searcy


Jyrimee Thompson, Pine Bluff


Steven Stone, West Memphis


Ryan Talley, Russellville


Kam’Ron Mays-Hunt, Bentonville


Jadon Jackson, Bentonville West


Will Jarrett, Bentonville West


Latavian Scott, Bryant


Michael George, Conway


Taye Gatewood, FS Southside


Chris Elser, LR Catholic


Samy Johnson, LR Catholic


Jacob Howard, LR Central


Deontae Montgomery, North LR


Savana Melton, North LR


Hunter Lloyd, Rogers


Dylan Qualls, Rogers Heritage


Peyton Copher, Springdale Har-Ber


Jesus Zizumbo, Springdale Har-Ber


Walter Green, Van Buren


7A/6A DEFENSE


John Womack, Greenwood


Isiah Singleton, Pine Bluff


Verndarius Hodges, West Memphis


Terry Hampton, El Dorado


Jacarvis Anderson, Jonesboro


Mon’Tre Marshall, El Dorado


Martavis Thompson, Pine Bluff


David Wehmeyer, Mountain Home


Josiah Woodard, Russellville


Angel Guerrero, Bentonville


Kajuan Robinson, Bryant


Cameron Vail, Bryant


Will Kennedy, Conway


Alejandro Ramirez, Springdale Har-Ber


Blaze Brothers, Springdale Har-Ber


Trevon Hadley, North LR


Zavion Moore, North LR


Isaiah Nichols, Springdale


7A/6A COACHES


Bobby Bolding, Pine Bluff


Mark Kelley, Searcy


Billy Elmore, West Memphis


Rick Jones, Greenwood


Brad Harris, Benton


Scott Reed, El Dorado


Jody Grant, Bentonville


Bryan Pratt, Bentonville West


Buck James, Bryant


Billy Dawson, Fayetteville


Jamie Mitchell, North LR


Zak Clark, Springdale


Chris Wood, Springdale Har-Ber


5A OFFENSE


Omar Allen, Watson Chapel


Allen Amuimuia, Pulaski Academy


Kahlil Anthony, Beebe


Jackson Bowersock, LR Christian


Kobe Brown, Greene County Tech


Grant Brown, Greenbrier


Ladarius Burnes, LR Christian


Luke Chapman, Wynne


Larry Clark, Blytheville


Jaylin Cunningham, LR McClellan


K.D. Dobbins, LR McClellan


Hunter Earney, De Queen


Deviunte’ Foster, Forrest City


Drew Friar, Nettleton


Trey Harris, LR Christian


Tyrell Hadley, LR Parkview


Cedric Hall, Batesville


Reese Hammontree, Greenbrier


Layne Hatcher, Pulaski Academy


Deondre Henry, Nettleton


Ta’Von Hicks, Wynne


Demetrice Holliday, Batesville


Hunter Hylle, Wynne


Michael James, HS Lakeside


Chuy Jimenez, Clarksville


Brayden Johnson, Alma


Tra Johnson, Pulaski Academy


Luke Jones, Pulaski Academy


Will Joyner, Nettleton


Bennie Kemp, LR McClellan


Dalvonte Lewis, Camden Fairview


Ryan Lumpkin, Sylvan Hills


Brett Lynch, Pulaski Academy


Jalen Nance, Watson Chapel


Jammarius Norris, LR McClellan


Jaron Northern, Nettleton


Tyric Robinson, Maumelle


Isaiah Rocha, Vilonia


Garnett Russell, Morrilton


Zach Smith, LR Parkview


Ryder Snell, Valley View


Erik South, Wynne


Xavier Staton, Farmington


Dupree Swanson, HS Lakeside


Trent Teager, Paragould


Detavion Turner, Nettleton


Byron Wade, Maumelle


Trey Waggle, Farmington


Joseph Waleszonia, Valley View


Coby Wallace, Hot Springs


Adam Watson, Magnolia


Caleb Williams, Farmington


Deon Youngblood, Sylvan Hills


5A DEFENSE


Tyler Alexander, Alma


Logan Beaird, Greenbrier


Collin Branch, Watson Chapel


Luke Bratcher, Pulaski Academy


Christian Bullock, Batesville


Mason Burnett, Valley View


Andre Campbell, LR McClellan


Brandon Chambers, HS Lakeside


Ty Compton, Sylvan Hills


T.Y. Cox, Nettleton


Marterious Daniel, Wynne


Laken Dillard, Morrilton


Trevon Hadley, LR Parkview


Joe Howard, LR Parkview


Garrison Jensen, Alma


Logan Jessup, Wynne


Javan Jowers, Farmington


David Lee, LR Christian


Terrian Neal, Nettleton


Tyre Parham, Camden Fairview


Caleb Pike, Alma


Ollie Reddick, White Hall


Oullen Rogers, Camden Fairview


Michael Sellers, Farmington


Spencer Simpson, Maumelle


Alex Stewart, HS Lakeside


Spencer Sutterfield, Greenbrier


Brooks Walton, Pulaski Academy


Isaiah Williams, Morrilton


Wesley Wise, Pulaski Academy


Jae Woods, Farmington


5A COACHES


Mike Adams, Farmington


Brad Bolding, LR Parkview


Sean Cockrell, Valley View


Eric Cohu, LR Christian


Jared Dutton, Watson Chapel


Steven Hampton, Nettleton


Kevin Kelley, Pulaski Academy


Dave King, Batesville


Doug Loughridge, Alma


Jared McBride, HS Lakeside


Cody McNabb, Morrilton


Maurice Moody, LR McClellan


Randy Tribble, Greenbrier


Joel Wells, Harrison


4A OFFENSE


Dawson Blevins, Southside Batesville


Landon Brown, Shiloh Christian


Treylon Burks, Warren


Colin Bryant, Prairie Grove


Carson Cannon, Mena


Elyas Carter, Dardanelle


Braylon Chaffin, Dumas


Chase Cook, Trumann


Dawson Cook, Southside Batesville


Jon Faulkenberry, Gentry


Jarquis Fisher, Dumas


Cade Gartman, Trumann


Trey Green, Ashdown


Jake Hardage, Pocahontas


Trent Harris, Nashville


Tyler Hanson, Nashville


Zion Hatley, Arkadelphia


Chase Hickey, Dardanelle


Xavier Hodge, Lonoke


Hayden Holtgrewe, Pea Ridge


Kirk Hughes, Stuttgart


Damian Irvin, Bauxite


Demias Jimerson, Malvern


Anthony Johnson, Prairie Grove


Jmalachi Kinnard, Warren


Temo Martinez, Dardanelle


Joe Morris, Warren


Jake Nelson, Shiloh Christian


Austin O’Brien, Gravette


Davis Pennington, Warren


Ty Pettway, Nashville


Carson Ray, Booneville


Sam Reed, Star City


Garrett Robinson, Jonesboro Westside


Jakota Sainsbury, Pea Ridge


Kahner Seat, Highland


Daniel Seigrist, Lonoke


Alex Simmons, Ashdown


Dondre Spears, Riverview


J.T. Smith, Riverview


Stephen Turner, Fountain Lake


Braden Umberson, Lincoln


Trey Williams, Waldron


Drew Winn, Pea Ridge


Jordan Witcher, Pea Ridge


Will Woodard, Warren


Clay Wright, Harrisburg


Jaden Young, Pocahontas


4A DEFENSE


Daniel Barnard, Southside Batesville


LaDarrius Bishop, Ashdown


Jacob Bremmon, Heber Springs


Shannon Brennon, Hamburg


Stone Bryant, Prairie Grove


Josh Burnham, Arkadelphia


Dustin Burton, Prairie Grove


Joel Cagle, Waldron


Terrance Calhoun, Helena


Tanner Christie, Gentry


Demarkus Cooper, Prairie Grove


Alex Day, Ashdown


Justin Dean, Mena


Fisher Elder, Ozark


Andrew Foster, Riverview


Braden Hargis, Warren


Chris Hart, Heber Springs


Jordan Hart, Malvern


Michael Hodges, Riverview


Hunter Jolly, Gosnell


Domonick Kight, Nashville


Brady Moorman, Gravette


Alex Moses, Trumann


Andrew Osborne, Shiloh Christian


Nathan Page, Joe T. Robinson


Psavian Person, Warren


Robbie Pickthall, Pea Ridge


Justin Redmon, Helena


Dontranell Robinson Jr., Stuttgart


Baylor Ree, Ozark


Grant Rodatz, Booneville


Dillon Scott, Arkadelphia


Wallace Smith, Warren


Bailey Soule’, Gravette


Samuel Stowers, Highland


Tallon Swint, Riverview


Victor Tademy, Arkadelphia


Cole Tutt, Shiloh Christian


Thomas Tvedten, Heber Springs


Tate Vestal, Dardanelle


Caezar Warren, Joe T. Robinson


Marshall Wyatt, Southside Batesville


Jiehron Yarbrough, Monticello


4A COACHES


Danny Abshier, Prairie Grove


Brandon Barbaree, Gosnell


Jeff Conaway, Shiloh Christian


J.R. Eldridge, Arkadelphia


Todd Eskola, Joe T. Robinson


Darren Gowen, Heber Springs


Bo Hembree, Warren


Scott Hyatt, Booneville


Stephen Neal, Pea Ridge


Ricky May, Waldron


Josh Price, Stuttgart


Matt Richardson, Ashdown


Kenny Simpson, Southside Bateville


Phil Vega, Dardanelle


Mike Volarvich, Nashville


Scott Waymire, Trumann


3A OFFENSE


Derrell Brown, Osceola


Daylon Gant, Cedar Ridge


Jarrett Easley, Fouke


Hishmma Taylor, Junction City


Sean Michael Flanagan, Charleston


Travis Turley, Harding Academy


Jarred Rogers, Glen Rose


Brock Vigna, Yellville-Summit


Ka’Darius Pearson, Prescott


Shuvaseiaye Frazier, Junction City


Thomas Muldrow, Prescott


Charley Baker, Fouke


Kentavious Robinson, Rivercrest


Austin Anderson, Greenland


Cade Haynie, Prescott


Phillip Bryant, Episcopal


Jay’Shawn Cox, Glen Rose


Sky Davidson, Clinton


Derek Burns, Mountain View


Zack Harris, Atkins


Daylon King, Marianna


Diamani Davis, Hoxie


Deon Simmons, Mayflower


Keon Simmons, Mayflower


3A DEFENSE


Hunter Passmore, Clinton


Oliver Nasiali, Jessieville


Levi Wall, Melbourne


Tyler Farris, Mayflower


Ty Carger, Harding Academy


Hunter Woodle, Bald Knob


Christian Massey, Cedar Ridge


Mason Wisdom, Charleston


Turner Hudson, Mayflower


R.J. Rice, Episcopal


Bradley Smith, Barton


Dain Young, Charleston


Oshae Pruitt, Newport


Warren Thurman, Rivercrest


Dhante Gibson, Junction City


Brock McGoogan, Junction City


Nick Foster, Walnut Ridge


DaKovan Wise, Paris


Josh Jones, Atkins


Gage Rehm, Atkins


B.J. Brewer, Gurdon


Billy Ferrell, Fordyce


Zach Izzo, Horatio


3A COACHES


Greg Kendrick, Charleston


Steven Jones, Junction City


Mark Kehner, Glen Rose


Robert Hooks, Osceola


Chris Dufrene, Clinton


Kevin McCarn, Melbourne


Todd Langrell, Mayflower


Tommy Poole, Prescott


Marcus Haddock, McGehee


Clark McBride, Barton


Chad Harbison, Elkins


Tommy Cody, Atkins


2A OFFENSE


Robert Roxin, Mountainburg


Chris Jordan, Palestine-Wheatley


Eric Driver, East Poinsett County


Ryan Dockery, Lavaca


Juan Ponce, Danville


Gerry Bohanon, Earle


John Cox, C. Harmony Grove


Jordan Hicks, C. Harmony Grove


Desmond Newton, Strong


Darrius Clarkson, England


Jadon Graham, Hector


Tyler Berry, Bearden


Spencer Trail of Rison


Gunner Gilbert, Mount Ida


Devin Taylor, McCrory


2A DEFENSE


Blake Shepherd, Poyen


Kendall Seratt, Mountainburg


Malachi Crone, Hackett


Hudson Wade, Magnet Cove


Paul Coleman, Marked Tree


Caleb Woodfield, Mount Ida


Bridger Farmer, Mount Ida


Cade Helms, Mount Ida


Gage Word, Bearden


Jamone McCoy, McCrory


Jared Wilson, Rison


Kaylob Boykin, Cross County


Cordell Chase, Earle


Justus Filoteo of England


Chase Boyd, Foreman


2A COACHES


Joe Besancon, Hazen


Jacob Midyett, Parkers Chapel


Tom Harrell, Mountainburg


Kyle Russell, Hector


Sam Counce, Mountain Pine


DJ Crane, Danville


Caleb Carmikle, Magnet Cove


Mark, King, Foreman


Justin Kramer, Conway Christian


Albert Coleman, Earle


Wes Ables, Hampton


Chris Kennon, McCrory


Clay Totty. Rison


Mike White, Mount Ida


Tony Chambers, C. Harmony Grove